Wycinka drzew Łomianki
Jest wiele sytuacji, w których
wycinka drzew Łomianki staje się koniecznością. Drzewo może zagrażać budynkowi lub przewodom energetycznym. Może również być chore lub uniemożliwiać swobodny wjazd na teren nieruchomości. Również kiedy widzimy że drzewo powoli usycha, jedynym rozwiązaniem może być jego wycięcie.
Nigdy nie wycinaj drzewa na własną rękę! Nieumiejętne wycinanie drzewa może doprowadzić do uszkodzenia budynków, pojazdów lub innych drzew. Spadająca gałąź czy pień może spowodować poważne uszkodzenie ciała, a nawet pozbawić życia Ciebie lub osoby postronne!Wycinka drzew – podstawy
Najprostsze do wycięcia są drzewa rosnące prosto, liczące nie więcej niż kilka metrów wysokości i takie, których obwód jest nie większy niż 50 cm. W przypadku większych i wyższych drzew, wycinka może wymagać specjalistycznego sprzętu i wiedzy. Tak samo, kiedy drzewo jest pochylone w stronę zabudowań lub ogrodzenia. Wówczas jedyną metodą może być
wycięcie drzew metodą alpinistyczną lub z użyciem wysięgnika, ścinając drzewo po kawałku, od góry do dołu, opuszczając jego fragmenty na linach.
Kiedy wycinka drzew jest dopuszczalna?
Najlepszym czasem na wycinkę drzew jest czas ich spoczynku, czyli od jesieni aż do wiosny. Jest kilka argumentów, które za tym przemawiają.
- nie obowiązuje wówczas okres lęgowy ptaków, wijących gniazda w koronach drzew,
- w drzewie jest mniejsza ilość soków, przez co jest ono lżejsze i łatwiejsze do wycięcia,
- uzyskane podczas wycinki drewno jest bardziej suche i ma większą wartość,
- łatwiejsze uprzątnięcie terenu po wycince – brak liści itp.
- wycinanie drzew w tym okresie jest tańsze niż latem.
Wycinka drzew – co zrobić z uzyskanym drewnem?
Wycinając swoje drzewo, uzyskujemy drewno z pnia, konarów i gałęzi. Najlepszym sposobem jego zagospodarowania jest przeznaczenie go na opał – oczywiście po wcześniejszym wysuszeniu. Nie wszystkie gatunki są odpowiednie do spalania w kominku. Najbardziej nadają się do tego gatunki drewna liściastego, pozbawionego żywicy. Większe pnie można wykorzystać do produkcji desek, sprzedając je np. do tartaku. Nasza firma oferująca profesjonalne
wycinanie drzew, wykonuje to nieodpłatnie, w zamian za możliwość zabrania pozyskanego drewna.
Mniejsze gałązki najlepiej przeznaczyć na kompost – należy je w tym celu rozdrobnić na jak najmniejsze części. Gałęzi takich nie wolno spalać w ogrodzie – może za to grozić mandat nałożony przez straż miejską lub gminną. Wysuszone gałązki można wykorzystać jako podpałkę w piecach centralnego ogrzewania.
Wycinka drzew – co zrobić z pniakiem?
Jednym z poważniejszych wyzwań po wycince drzew, jest usunięcie pniaka wraz z korzeniami. Jego wykopanie jest czasochłonne i prowadzi do zniszczenia terenu. Znacznie prościej jest odkopać i obciąć niżej niż poziom gruntu – np. za pomocą siekiery. To co pozostało w ziemi, nacinamy piłą przyspieszając rozkład drzewa. Następnie całość przysypujemy całość ziemią równo z poziomem gruntu. Taki pniak ulegnie samoczynnemu rozkładowi. Jeśli obawiamy się że drzewo mimo wszystko odrośnie z pozostawionego w ziemi pniaka, jego pozostałość można pokryć specjalnym środkiem – np. Roundup lub innym, przyspieszającym obumieranie roślin.